A boltokat felügyelő hivatalt kaphat Nagy Márton
A tervezett Nemzeti Kereskedelmi Hivatal az élelmiszerlánc-felügyeleti díjakra is pályázik, amely éves szinten több tízmilliárd forint bevételt jelenthet a nemzetgazdasági tárcának.
A tervezett Nemzeti Kereskedelmi Hivatal az élelmiszerlánc-felügyeleti díjakra is pályázik, amely éves szinten több tízmilliárd forint bevételt jelenthet a nemzetgazdasági tárcának.
Sem az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat, sem a dohánycégek egészségügyi hozzájárulását nem lett volna szabad felfüggeszteni, amíg az Európai Bizottság vizsgálata tartott.
Az Európai Bizottság jogtalanul tiltotta meg két adó beszedését Magyarországnak – mondta ki a főtanácsnok, akinek a véleménye nem köti ugyan a Bíróságot, ám szinte minden esetben megegyezik azzal az ítélet.
A dohányipari cégek egészségügyi hozzájárulását és az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat is jogosan lehetett felfüggeszteni.
Az Európai Bizottság szerint Orbánék nem tudták bizonyítani a progresszív élelmiszerlánc-felügyeleti díj és a dohánytermék-értékesítést terhelő adó létjogosultságát, és azok sértik az uniós szabályokat.
Uniós kifogás miatt kedden megszavazta az Országgyűlés az élelmiszer-biztonsági felügyeleti díj 0 százalékos sávjának eltörlését, így azt a kereskedelemben részt vevő minden szereplőnek fizetnie kell.
A magyar kormány azzal érvel Brüsszelben a nagy áruházláncok extra megadóztathatósága mellett, hogy a Tesco, Aldi, Lidl, Spar, Metro túl hatékonyan működik – és ezért az ellenőrzésük a magyar hatóságoknak több energiájába is kerül. Legalább is ez a torz elképzelés rajzolódik ki abból a levélből, melyből a Népszabadság mazsolázott.
Eléggé eltökéltnek látszik a kormány az élelmiszer-kiskereskedelmi és dohánymultik csuklóztatásában: a napokban visszatámadta az Európai Bíróságon Brüsszel döntését, amely felfüggesztette az élelmiszer-biztonsági díj, valamint a különadó kivetését, illetve beszedését. Addig is azonban, amíg a bíróság döntésre jut, napokon belül biztos, ami biztos alapon fűnyírószerű sarcot vet ki ugyanezekre az ágazatokra: árbevételük egy ezrelékét kötelesek bepengetni a költségvetésbe ilyen címen.
Az Európai Bíróság előtt támadta meg a magyar állam az élelmiszerláncok és dohányipari vállalkozások adójának felfüggesztését. Mindkettő elsősorban külföldi hátterű vállalkozásokat sújt.
Emelkedő árbevétellel és a tavalyi veszteség után nyereséggel számol a Spar-csoport az idén Magyarországon, de az eredmény nagyban függ az élelmiszerlánc-felügyeleti díj további sorsától is, amelyet az Európai Bizottság vizsgál, és amelynek beszedését felfüggesztették – mondta el Heiszler Gabriella, a Spar Magyarország ügyvezető igazgatója.
Magyarország szeretné megvédeni a dohányipari egészségügyi hozzájárulást, illetve az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat, ezért a brüsszeli bizottság még ezen a héten meg is kapja a magyar hivatalos álláspontot és választ a felvetéseire – jelentette be Pankucsi Zoltán a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért felelős helyettes államtitkára szerdán, a köztévé reggeli műsorában.
Fezekas Sándor miniszter jelentése szerint az élelmiszerlánc-felügyeleti díj meghozta a várhat hatást: 2014-ben már 36 százalékkal több kiemelt ellenőrzést végzett a Nébih. A díjból befolyt 10,979 milliárd forintból nem jönne ki például a Fradi Groupama Arénájának 14,735 milliárd forintos költsége.
Több milliárd forint élelmiszerlánc-felügyeleti díjat nem fizettek meg a piaci szereplők a július 31-i határidőig a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) számára. Olyanok se, akikre a kormányt csuklóztató brüsszeli vizsgálat nem is vonatkozik.
A kereskedelempolitika kormányzati összehangolásáért felelős miniszteri biztos azt mondta, szeptemberben fogják módosítani a rendeletet a hipermarketadóról, most pedig épp egyezkednek Brüsszellel a mértékéről. A biztos azt is sejtette, hogy vannak még ötletek komolyabb adóztatásra is.
Korábban a költségvetésből finanszírozták az élelmiszer-biztonságisok működését, majd a büdzséjüket az élelmiszerláncokra kivetett új adóból kívánták feltölteni. Így most az egész hivatali működés ellehetetlenülhet, mivel Brüsszel rácsapott a kormány kezére.
Az élelmiszer-biztonsági hatóság az uniós döntésnek megfelelően felfüggesztette a díjbeszedést. Egyelőre nem kell fizetnie a boltláncoknak.
A kereskedelmi cégekből a kormány mindenképpen ki akarja vasalni az EU által felfüggesztett élelmiszerlánc-felügyeleti díjtól várt bevételt, elemzők szerint akár egy újabb, az egész szektort érintő adó segítségével is – közölte a Világgazdaság.
Az Európai Bizottság (EB) hivatalos, mélyreható vizsgálatot indított az élelmiszerláncok által fizetendő felügyeleti díj, illetve a dohánytermékek kereskedelmét terhelő egészségügyi hozzájárulás miatt. Brüsszel felhívta a magyar kormány figyelmét arra, hogy a vizsgálat idejére, amíg kiderül, hogy a magyar intézkedések sértik-e az EU jogokat, semmi esetre se szedje be az adókat.
Szükség van erős élelmiszerlánc-ellenőrző hatóságra, amelyben megbízik a lakosság - mondta Bognár Lajos országos főállatorvos, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális műsorában szombaton este.
Éjfélig lehet feltölteni az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallását az internetre. Ha késik, jön a bírság.